Velké rody Dunmerů

Vítejte v seriálu, který vám představí Velké dunmerské rody a přiblíží vám jejich historii. Postupně nás čeká několik dílů, přičemž každý se bude věnovat jednomu velkému rodu – Hlaalu, Redoran, Telvanni, Indoril a Dres. Nakonec se podrobně zaměříme i na Tribunál a vše, co s ním souvisí.

Pro začátek, pokud toho moc nevíte o Dunmerech jako takových, bych doporučila si nejprve přečíst povídání o Dunmerech, jako rase. Seriál o Velkorodech je vědomostně navazující a rozšiřující.

Byly jednou jedny klany…

Tradice Velkých rodů (Great Houses) vychází ze starých dunmerských klanů a kmenů, které mají svůj původ ve starobylých zvycích Chimerů, a sekty Aldmeriů, která odešla do vyhnanství, když následovala svého proroka Velotha. Po usazení v Morowindu opustili svůj dřívější kočovný způsob života a rozdělili se na politické klany, z nichž se později staly Velké domy Indoril, Redoran, Telvanni, Hlaalu, Dres a Dagoth.

V roce 416 první éry, po téměř dvou stoletích útlaku ze strany vládnoucích Nordů, sjednotil chimérský hrdina Indoril Nerevar rozhádané Velké rody (Hortator), uzavřel spojenectví s Dwemery, nepřáteli Dunmerů, a vyhnal Nordy z regionu. Nerevar a dwemerský vůdce Dumac Dwarfking následně vytvořili První radu Resdayn, aby společně vládli oblasti jako nezávislý národ.

Resdayn vzkvétal několik set let, dokud nevypukla válka První rady mezi světskými Dwemery a ortodoxními chimerskými rody Indoril, Redoran, Dres, Hlaalu a Telvanni. Role šestého rodu, rodu Dagoth, není zcela objasněna. Některé prastaré prameny tvrdí, že se ve válce postavili na stranu Dwemerů, zatímco jiné zdroje, včetně chrámu Tribunálu, tvrdí, že svůj národ nikdy nezradili. Ať už je to jakkoli, rod Dagothů byl po porážce v bitvě u Rudé hory považován za vyhlazený.

Po Nerevarově smrti převzali kontrolu nad Radou, kterou přejmenovali na Velkou radu Morrowindu, tři jeho společníci z rodu Indorilů – Vivec, Almalexia a Sotha Sil. V moderní době vládne Morrowindu Velká rada pěti Velkých rodů: rod Redoran, rod Telvanni, rod Hlaalu (později rod Sadras), rod Indoril a rod Dres. V čele rady stojí nejvyšší lord. Členy jednotlivých Velkých rodů můžete velmi jednoduše poznat podle barev, které běžně nosí: červená pro Redoran, žlutá pro Hlaalu, modrá pro Indoril, hnědá pro Telvanni a šedá pro Dres.

Náš rod, naše krev!

Příslušnost k Velkému rodu je většinou otázkou narození či sňatku. Cizinci se ale také mohou stát členy, neboť mohou být do Velkého rodu adoptováni. Zájemci o členství ve Velkém domě (pozn. používají se oba termíny – rod i dům) by si měli volbu dobře rozmyslet, protože jakmile se jednou k některému z nich připojí, žádný jiný rod už o nich nebude uvažovat. Věrnost je ve Velkých domech velmi důležitá. Vstupem se člověk stává rodinou.

Podle dunmerských měřítek je to záležitost nejvyššího významu. Pokud je člověk z některého z domů vyloučen, žádný jiný dům ho již nikdy nepřijme. Zpočátku může cizinec získat status v některém domě jako osoba vázaná přísahou, přičemž se zavazuje k výhradní věrnosti jedinému domu a vzdává se ambice stát se členem jiného domu. Později, po věrné službě a postupu skrze nižší hodnosti, může cizinec usilovat o přijetí do některého z Velkých domů. Přijetí a postup do vyšších hodností ve Velkém domě vyžaduje, aby se radní Velkého domu zasadil o charakter a loajalitu kandidáta. Najít radního, který by sponzoroval cizince, často znamená vykonat velkou službu pro budoucího sponzora i pro daný Velký dům.

V dobách mimořádného nebezpečí se mohou radní Domu rozhodnout zvolit „hortátora„, který má schopnost rozhodovat jménem Domu jako celku. Volba hortátora vyžaduje jednomyslný souhlas všech radních. Pokud některý radní nesouhlasí s volbou, bojuje s potenciálním kandidátem na hortátora v souboji na život a na smrt. Tento pradávný zvyk chrání čest radního v případě vítězství nebo dokazuje schopnosti kandidáta v případě prohry.



Seriál: Temní elfové

1. díl – Dunmeři
2. díl – Velké rody Dunmerů
3. díl – Hlaalu
4. díl – Redoran

5. díl – Telvanni
6. díl – Indoril
7. díl – Dres
8. díl – Tribunál


Autorkou tohoto seriálu je Larsaryl, nadšená hráčka a milovnice příběhů ze světa The Elder Scrolls Online. V guildě Strážci Tamrielu vede především LOREčkové akce, kdy si s ostatními nejen společně povídá na vybraná témata, ale také plní příběhové achievementy, skládá argonianský kalendář, vrací do muzea ztracené artefakty atp. Dá se říci, že je to vlastně takový náš Indiana Jones v ženském provedení.


Anna Hynešová Autor článku:

Ráda hraju hry a občas jen tak streamuju na twitch.tv/anniecze. Odkud mě můžete znát? Indian | Filmové novinky | Simosvět | Creeprovinky | Blackhole | Gejmrbox | Hrajeme s Annie | rpgpribehy.cz | roleplaysvet.cz | Brnocon | syfymag.cz

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *